AMD Wraith kuler

AMD Wraith kuler

U vreme kada samo čekamo kada će izaći nova i bolja arhitektura procesora sa efikasnijim i brojnijim jezgrima pomalo zaboravljamo na jednu bitnu stavku koja je deo paketa koji prati gotovo svaki procesor koji se nalazi na tržištu. Reč je naravno o Box kuleru na koji se, statistički gledano, oslanja najveći broj korisnika PC-a. Jednostavno, to je ono što dobijamo u paketu i koliko god mnogi među nama bili entuzijasti, realnost je da se fabrički kuler najviše koristi.

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      AMD je na polju procesora rešio da unapredi upravo ovu, za neke možda perifernu, ali opet vrlo bitnu stavku. Box kuler obično među naprednim korisnicima izaziva određeni vid podsmeha, jer je najčešće (da ne kažemo uvek) reč o rashladnim sistemima koji su pre dovoljni nego adekvatni. Pritom ne govorimo to samo iz ugla korisnika koji odmah po ugradnji procesora i kulera želi da se baci na overklok. Čak i na fabričkim frekvencijama i naponima kod zahtevnijih procesora dolazite u situaciju da kroz nekoliko meseci zbog prašine fabrički kuler postane naporan.
       amd_wraith_box_cooler_001_s.jpg
      U startu će se zbog pomenute prašine povećati temperatura koju će sistem pokušati da reši povećanjem broja obrtaja. Zbog svog malog prečnika i činjenice da hladnjak ima mali termalni kapacitet, ventilator postaje izuzetno bučan. Posle toga je samo pitanje vremena kada će zauvek da ostane u režimu rada gde se vrti konstantno punom brzinom. Povrh svega, ukoliko temperatura počne da prelazi kritičnu tačku CPU će početi da obara takt. Na početku će samo isključiti bilo kakav “Turbo” režim, a nakon toga će pasti takt i na kraju će se eventualno restartovati ili ugasiti ceo sistem.
      U praksi, sve se svede na to da box kuler posle nekoliko meseci jednostavno postane nesnosno bučan i iritantan. Imajući to u vidu, AMD je čak isključio opciju prodaje najsnažnijih procesora sa TDP-om koji je viši od 200 W zajedno sa ovim malim kulerom.
       amd_wraith_box_cooler_002_s.jpg
      No, AMD je rešio da tome konačno stane na put i da makar malo poboljša reputaciju ovih malih hladnjaka. Novi box kuler čak nosi i ozbiljno ime – Wraith. Ovaj kuler je drastično masivniji i ozbiljniji od drugih serijskih box kulera koje smo imali prilike da vidimo.
       amd_wraith_box_cooler_004_s.jpg
      amd_wraith_box_cooler_005_s.jpg
      Dizajn je i dalje tipičan “top down” , međutim Wraith je gotovo dvostruko veći od svog prethodnika. Baza je izrađena od bakra i pristojno je obrađena, a tu su, kao i ranije, dva heatpipe-a takođe izrađena od bakra. Ventilator ima prečnik od veoma dobrih 90 milimetara. To poboljšava akustične karakteristike, jer čak i kada ga ručno podignete u veći broj obrtaja buka koju ovaj kuler proizvodi je daleko manje upadljiva.
      amd_wraith_box_cooler_006_s.jpg 
      amd_wraith_box_cooler_007_s.jpg
      Prema rečima AMD-a najveća buka koju Wraith kuler proizvodi je 39 dB. To je osetno manje u svakom smislu u odnosu na dosadašnji box kuler. Najbolji deo priče je to što ovaj kuler ne bi trebao bitno da poveća ukupnu cenu paketa. Štaviše, kod AMD FX 8370 procesora razlika u ceni bi trebala da bude svega 10 EUR-a u odnosu na kompet sa starim kulerom. Mi moramo da kažemo da smo zadovoljni takvom relacijom. Naravno, pored ovog modela, uskoro će Wraith kuler moći da se nabavi sa drugim AMD procesorima.
      amd_wraith_box_cooler_010_s.jpgTest konfiguracija:
      CPU: AMD FX8370
      Matična ploča: ASUS 970 Pro Gaming Aura
      RAM: 2 x 4 GB AMD Radeon Memory 2400 MHz
      GPU: Nvidia GeForce GTX 780 Ti 3 GB
      SSD: OCZ Vertex 460 120 GB
      OS: Windows 7 64-bit
       
      Ambijentalna temperatura: 24 stepena Celzijusove skale
      rez.png
       
      amd_wraith_box_cooler_010_s.jpg
      Wraith kuler prikazuje jako dobre performanse u odnosu na stari box kuler, posebno kada imamo u vidu da je reč o FX 8370 procesoru. Razlike u temperaturi to jasno pokazuju, međutim, ono što je još bitnije jeste činjenica da je novi kuler znatno manje bučan. Na otvorenoj platformi su temperature očigledno niže u odnosu na zatvoreno kućište, međutim buka koju kuleri proizvode više dolazi do izražaja. Mi bismo rekli da je ona sada na nivou nekih pristupačnih aftermarket rešenja i svetlosnu godinu ispred prethodnog box modela. Naravno, na maksimalnoj brzini je i dalje reč o prilično bučnom kuleru koji se tada zavrti na oko 2500 o/min.
      amd_wraith_box_cooler_009_s.jpgNa kraju dolazimo do jednog od najlakših zaključaka koje smo ikada imali prilike da napravimo. Da li je Wraith kuler dobar? Naravno da jeste, jer osim toga što je u prednosti pri punom opterećenju za nekih 8 stepeni Celzijusove skale u odnosu na stari box kuler, on je i barem dvostruko tiši tokom rada. Povrh svega, razlika u ceni gotovo da i ne postoji.
      amd_wraith_box_cooler_009_s.jpg
      Wraith kuler je veliki napredak za AMD i reputaciju koju će box kuleri imati nakon što se novi hladnjak omasovi. Pored toga, sa APU-om integrisana grafička karta dobija na značaju, tako da će i sa Wraith-om box kuler postati nešto što je zapravo u potpunosti validan izbor. Naravno, napredni korisnici i overklokeri će uvek težiti “aftermarket” proizvodima, ali će prosečni korisnici sada biti mirni na jako duge staze. U svakom slučaju, ukoliko kupujete novi FX procesor, neka to bude verzija sa Wraith kulerom.
      amd_wraith_box_cooler_005_s.jpg
      Prednosti:– Drastično niže temperature u odnosu na stari box kuler- Znatno manje bučan- Omogućava procesoru da radi efikasnije- Neće uticati bitno ili uopšte na cenu
      Nedostaci:– Mogao je da se pojavi ranije

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi